Václav Moravec

 

Václav Moravec, jedna z nejznámějších osobností českých médií, nastartoval svou kariéru již v mladém věku. Jako redaktor a moderátor působí od roku 1992, svůj první článek však uveřejnil v okresních novinách již v prvním ročníku gymnázia. V roce 1996 pak zahájil externí spolupráci s televizí Galaxie.

Od roku 2001, nedlouho po dokončení svého magisterského studia oboru Masová komunikace, pracoval jako redaktor a moderátor české sekce rádia BBC, kde moderoval pořad Interview BBC, a to až do uzavření české sekce v lednu 2006. BBC ale nebylo jediným rádiem, ve kterém Václav Moravec působil. Zaslechnout ho bylo možné také v rádiích Evropa 2, Frekvence 1, Rádio Impuls, Profil nebo v Českém rozhlase, pro který připravil a moderoval například pořad s názvem Naše téma, kde se zabýval úvahami o české mediální krajině. S Českým rozhlasem spolupracoval také v rámci mezinárodního festivalu Prix Bohemia Radio, a to jako přenášející na doprovodných seminářích.

Ještě při práci pro českou sekci rádia BBC začal moderovat diskusní pořad Otázky Václava Moravce, který vysílá Česká televize. Právě tento populární pořad, který se kromě čtyřměsíční pauzy vysílá nepřetržitě už od roku 2004, je jedním z hlavních důvodů, proč Moravec čtyřikrát získal cenu TýTý za nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky.

V současné době působí Moravec jako odborný asistent na Institutu komunikačních studií a žurnalistiky Fakulty Sociálních věd UK a jako člen pedagogické komory Akademického senátu FSV. V České televizi vedle pořadu Otázky Václava Moravce moderuje také měsíčník Fokus Václava Moravce, ve kterém se zabývá fenomény dneška, na které v denním zpravodajství podle České televize nezbývá čas.

Ocenění:

  • 2003 – Cena Nadace Českého literárního fondu Novinářská křepelka pro novináře ve věku do 33 let za moderování pořadu Interview BBC
  • 2007 – cena TýTý za nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky
  • 2008 – cena TýTý za nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky
  • 2009 – cena TýTý za nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky
  • 2011 – cena TýTý za nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky
« Back to Glossary Index