BBC

British Broadcasting Corporation (BBC) je veřejnoprávní televizní a rozhlasová společnost pocházející z Británie. Zajišťuje vysílání několika rozhlasových a televizních stanic i vysílání do zahraničí. Je všeobecně uznávána pro kvalitu a objektivitu svého zpravodajství. Byla založena roku 1922.

BBC vysílá do celého světa v rámci rozhlasové stanice BBC World Service. Ta je na rozdíl od zbytku BBC financována z rozpočtu britského ministerstva zahraničí a vysílá pomocí krátkých vln přes internet.

Nejznámější televizní stanicí je BBC One, hlavní televizní kanál ve Spojeném království. Začal vysílat 2. listopadu 1936 jako BBC Television Service a byl to první oficiálně vysílaný televizní kanál na světě. V roce 2018 byla průměrná sledovanost 21%. BBC One se zaměřuje na celkové i rodinné publikum s všeobecným programem. Mezi celosvětově známé pořady zde vysílané patří např. seriály Pán času, Sherlock, Otec Brown či pořad o automobilismu Top Gear. Zahraniční produkce se objevuje jen zřídka. Existují také regionální mutace: BBC One Wales, BBC One Scotland a BBC One Northern Ireland.

Nejposlouchanější rozhlasovou stanicí je BBC Radio 1. Kultovní rozhlasová stanice vysílá od roku 1967. V roce 1993 stanice prošla velkou obměnou s novým zaměřením na mladé publikum, které vydrželo dodnes. V jejím playlistu se objevují především aktuální hity světových a britských hitparád. V letech 1987–1993 se jmenovala BBC Radio 1 FM.

« Back to Glossary Index