Erik Tabery

Erik Tabery (mladší) se narodil 13. června 1977 v Českých Budějovicích. Je český novinář a publicista. Je v pořadí devátý šéfredaktor týdeníku Respekt od roku 2009.  V redakci  začínal v roce 1997 jako elév, poté pokračoval od roku 2009 jako člen redakce. Píše zejména komentáře o domácí politice.

Absolvoval bakalářské studium žurnalistiky na Fakultě sociálních věd UK, následné magisterské studium politologie nedokončil. Podle něj bylo jediným bonusem studia, že poznal svou ženu. Na základní škole vydával časopis Lampa.

Ocenění:

Publikace:

  • Vládneme, nerušit: opoziční smlouva a její dědictví (2006) – podle ní se natočil dokumentární film, který získal cenu Trilobit. Byla také nominována na cenu Magnesia Litera.
  • Hledá se prezident – Zákulisí voleb hlavy státu (2008) – rovněž nominována na cenu Magnesia Litera.
  • Nemilosrdné příběhy českých dějin (2006)
  • Tajemný hrad v Hradčanech (2002)

Kromě psaní knih Tabery  pomáhal  u zrodu dokumentárního seriálu Generace nula, který popisuje  zajímavé životní příběhy lidí, kteří dospívali v době revoluce a dnes se prezentují v různém prostředí.

 

Zajímavosti

Jeho otec Erik Tabery (starší) je herec a matka Kristina Taberyová, rozená Štěpánková (* 1951) je divadelní režisérka. Tabery pochází z divadelnické rodiny, jeho dědeček byl Zdeněk Štěpánek, který byl český herec, dramatik, režisér a scénárista, dlouholetý člen činohry Národního divadla v Praze. Už odmalička, ale chtěl být Erik novinář. Má francouzské příjmení s maďarskou mutací, protože jeho prarodiče  měli maďarský původ. Dále má Erik kořeny z Francie. Image vousů k němu patří od roku 1997, kdy ležel v nemocnici s kotníkem a neholil se, od té doby se chtěl odlišovat.

« Back to Glossary Index