Sabina Slonková

Sabina Slonková (1973) je česká investigativní novinářka. Původně začínala jako redaktorka MF Dnes, kde působila od roku 1991. Její spolupráce se jmenovaným deníkem trvala 12 let. V roce 2014 se vlastníkem média stal současný ministr financí Andrej Babiš, který Sabinu Slonkovou jmenoval novou šéfredaktorkou. Ta ale po půlroce z redakce odešla, kvůli pochybnostem o nezávislosti média pod vedením nového majitele.

Mezitím prošla redakcemi Hospodářských novin, Aktuálně.cz a placeného deníku Insider. V březnu 2015 rozjela investigativní web Neovlivni.cz, který se soustředí především na mocenské vztahy a vlivné postavy v oblasti politiky a byznysu.

Dlouhodobě spolupracuje s novinářem Jiřím Kubíkem. Oba dva se proslavili kauzou Olovo, která pochází z roku 2000. Zabývala se dokumentem snažícím se zdiskreditovat političku ČSSD Petru Buzkovou. V této kauze museli se svým kolegou čelit obvinění kvůli ochraně svých informačních zdrojů. Ze stejného důvodu jí byla v roce 2009 soudem uložena pokuta ve výší 20 000. V současné době se spolu také podílejí na investigativním seriálu Zvláštní vyšetřování pro Seznam Zprávy.

Za svoji práci získala řadu novinářských ocenění, mezi něž patří například Cena Ferdinanda Peroutky nebo Cena Karla Havlíčka Borovského. Je autorkou dvou knih – Spis Rath a Tíha olova, která vyšla opět ve spolupráci s Jiřím Kubíkem.

« Back to Glossary Index