Pařížský masakr v médiích: Celostátní tisk. Eiffelova věž vrhá stín i na 17. listopad

V noci z 13. na sobotu 14. listopadu Paříž zasáhla série teroristických útoků IS. Odezva byla okamžitá, jak z masových médií, tak na sociálních sítích. Jak celou událost reflektovala média? Takto reagovaly celostátní deníky.

Den první: náhlá změna titulních stran

Protože zprávy o útocích se objevily těsně před uzávěrkami sobotních vydání, deníky musely narychlo měnit titulní strany. Ne všem se to podařilo, jak dokazuje příklad MF Dnes. Ta změnila jen první strany některých vydání v závislosti na uzávěrkách jednotlivých krajských verzí. Objevení zprávy těsně před uzávěrkami se odrazila také v množství informací, se kterými mohla média pracovat.

O to více prostoru se dostalo pařížskému masakru v pondělí, redakce během neděle zjišťovali a ověřovali infromace, které se postupně dostávaly na povrch. Titulní stranu útoku ve Francii věnoval i deník E15, který je zaměřený úžeji. MF Dnes a Lidové noviny přišly s téměř totožnými titulky na první straně, současně MF Dnes a Hospodářské noviny na titulní straně dávaly obrazové informaci více prostoru, než je u nich obvyklé.

Středa: Paříž zastiňuje 17. listopad

I svátku připomínajícím výročí zásadních československých událostí se titulní strany věnovaly trikoloře, která má pruhy uspořádané jinak, než česká nebo slovenská vlajka velí. Deníky se začínají více věnovat následkům útoků, rozborům, dalším hrozbám a dopadům na české občany, jak ilustruje například středeční Blesk.

Ve čtvrtek už teroristický útok není největším tématem dne. Blesk se vrací k monitorování zdravotního stavu Karla Gotta, E15 pokračuje v odrážení svého ekonomického zaměření a do Francie se ve zbytku týdne už nevrací. I když na některých titulních stranách slovo Paříž stále silně zaznívá, dost často už musí zápasit o své místo s islámem a Islámským státem.

Závěr týdne: Paris je passé

Stopy útoku pomalu mizí. Udržují ji ještě Lidové noviny a Právo. Blesk se drží osvědčeného Zlatého slavíka, Hospodářské noviny v pátek sází na kritiku Miloše Zemana za vystoupení na Albertově, kterou mu adresoval premiér Sobotka.

Čtete také:

Pařížský masakr v médiích: Televizní stanice. Téměř 9 hodin zpravodajství o útocích, Nova se tématu věnuje nejvíce

Pařížský masakr v médiích: Internet. IHned.cz nemá online reportáž, Wikipedia zakládá nové heslo

Paříž na titulních stranách týdeníků

KOMENTÁŘE

Přidat komentář