Lidové noviny

První číslo deníku Lidových novin vyšlo 16. prosince 1893. Založeny byly v Brně významným novinářem a politikem Adolfem Stránským. Vycházely až do roku 1952, kdy kvůli špatnému hospodaření zkrachovaly. V roce 1987 titul obnovila skupina disidentů, která se rozhodla vytvářet nezávislé noviny. Od roku 2013 je šéfredaktorem Lidových novin István Léko.

Už od počátku se zaměřovaly především na kulturu a zahraniční politiku. Jako první u nás uveřejňovaly politickou karikaturu. Do okruhu jejich přispěvatelů a redaktorů patřili bratři Čapkové, Eduard Bass, Karel Poláček, Edvard Valenta, Rudolf Těsnohlídek, Jiří Mahen, Jan Drda, Václav Řezáč, ale i prezidenti Tomáš Garrigue Masaryk s Edvardem Benešem.

Deník byl do roku 2013 součástí koncernu Rheinisch-Bergische Druckerei- und Verlagsgesellschaft, vydavatele deníku Rheinische Post, který v České republice rovněž vydával MF DNES. V roce 2013 LN koupilo vydavatelství Agrofert Andreje Babiše.

Společnost Lidových novin má sídlo na pražském Smíchově, na stejné adrese jako Mladá fronta DNES a společně s ní rovněž spadá do područí největší české mediální skupiny MAFRA, a.s., dceřiné společnosti právě zmíněného Babišova holdingu. Od roku 2001 mají i internetovou verzi webu www.lidovky.cz.

« Back to Glossary Index