Novinář v popkultuře: Gilmorova děvčata

Pečlivá, pracovitá, puntičkářská, dochvilná, vždy slušná a vstřícná studentka žurnalistiky, která má však velmi naivní představy o světě novinařiny. Přesně taková je charakteristika Rory, hlavní hrdinky seriálu Gilmorova děvčata.

Rory má již od malička velký sen, a to stát se novinářkou. Konkrétně zahraniční dopisovatelkou, jak sama vždy říká, pro nějaký „velký deník,“ jako je třeba The New York Times. Mladou šestnáctiletou teenagerku, plnou naivity o spravedlnosti světa čeká první léčba šokem ve chvíli, kdy se dostává na prestižní soukromou školu Chilton. Tam se musí potýkat s konkurencí a nevraživostí ostatních spolužáků, především mnohem realističtější a tvrdší Paris Gellerové, která je shodou okolností i šéfredaktorkou studentských novin.

Přes počáteční neúspěchy se však Rory nakonec stává jedním z nejdůležitějších článků redakce a Paris její nejlepší kamarádkou. Během dalšího studia na Yalu se dokonce vypracuje až na šéfredaktorku školního deníku.

Ačkoli studentské noviny, ať už na Chiltonu nebo škole Yale, jsou zde až přehnaně zobrazovány jako redakce deníků, které čtou miliony lidí, opravdovou novinářskou práci, se kterou přichází i první tvrdá a nepříjemná zkušenost uvidíme až ve chvíli, kdy se Rory dostane na stáž do Stamfordského deníku. „Mám celkem dobrou intuici ohledně silných a slabých stránek lidí. Zda v sobě mají to, co je potřeba pro novinařinu. Tvrdá branže, hodně stresu. A musím ti říct, ty to nemáš…“ po zaznění těchto slov se dívka naprosto zlomí. Odejde ze školy, její cílevědomost je tatam a přichází vystřízlivění.

Přes všechny neúspěchy se Rory nakonec setkává se svým největším vzorem, Christiane Amanpour, získá práci reportérky internetového časopisu na kampani Baracka Obamy a vrací se její nadšení pro branži. Skuteční novináři mohou jen závidět, vše naší hrdince totiž spadlo jako náhodou přímo do klína.

Celých sedm řad seriálu ukazuje novinařinu tak trochu v infantilním světle. Tohle vše ale může změnit další, nově vydaná čtyřdílná série, která vyšla 25. listopadu na Netflixu.

Americký komediálně-dramatický televizní seriál z dílny Amy Sherman-Palladino. Více než typické jsou pro něj rychlé a vtipné dialogy, reagující často i satiricky na popkulturní fenomény, především z oblasti filmu, literatury a hudby. Celý seriál je obrazem života Lorelai (Lauren Graham) a Rory (Alexis Bledel). Matky a dcery, které jsou zároveň nejlepšími kamarádkami.

KOMENTÁŘE

Přidat komentář