Vinohradská 12

Jedná se o zpravodajský podcast, který provozuje Český rozhlas. Každý všední den si tedy můžete poslechnout aktuální zprávy ze světa i z České republiky.

Tento pořad provází Lenka Kabrhelová, která je známá jako novinářka, rozhlasová moderátorka, ale i jako tvůrkyně Vinohradské 12, který vznikl v roce 2019. Dříve působila i jako zahraniční zpravodajka ve Spojených státech a v Rusku, nebo také pracovala pro českou redakci BBC.

Pořad vznikl za účelem informovat posluchače a podat jim informace o dění ve světě i u nás v České republice velmi srozumitelně, aby posluchači mohli danou problematiku pochopit v souvislostech.

Vinohradská 12 se stala mezi lidmi natolik oblíbená, že v roce 2020 vyhrála v soutěži Podcast roku rovnou dvakrát první místo, a to v kategoriích Veřejnoprávní podcast a Cena odborné poroty. Minulý rok se také mohla pyšnit rekordním počtem stáhnutí, který byl více jak 760 tisíc. Důvodem oblíbenosti může být také styl, kterým autorka pojala svoji tvorbu. Sama řekla, že se při zpracovávání jednotlivých témat snaží informace podat z trochu jiného úhlu pohledu, než jak je tomu zvykem. Můžete zde tedy často slyšet rozhovory s různými odborníky. Často to jsou politologové, virologové, ale také novináři, zahraniční zpravodajové a odborníci z praxe.

Vinohradskou 12 je možné si poslechnout ve všech podcastových aplikacích, nebo na stránce iRozhlas.cz. Najdeme zde i archiv všech dílů.

« Back to Glossary Index