Lenka Kabrhelová

Lenka Kabrhelová je česká novinářka, rozhlasová moderátorka a reportérka. Od dubna roku 2019 ji posluchači Českého rozhlasu (ČRo) mohou znát zejména ze zpravodajského podcastu Vinohradská 12, jehož je tvůrkyní a také moderátorkou.

Pochází z města Smržovka u Jablonce nad Nisou. Vystudovala žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde získala magisterský titul.

Během své letité rozhlasové zkušenosti působila jako zahraniční zpravodajka pro ČRo v téměř dvaceti zemích světa, a to zejména v Rusku a ve Spojených státech, odkud své posluchače informovala o přelomových událostech posledního desetiletí, včetně amerických prezidentských voleb.

Zásadní pro její novinářskou kariéru také byla práce v české redakci BBC World Service v Praze a částečně v Londýně, kde působila v letech 2002 až 2006. V roce 2009 získala cenu Českého literárního fondu pro novináře do třiceti let. A v roce 2017 absolvovala novinářské stipendium Nieman Fellowship na Harvardově univerzitě.

V současné době ji posluchači mohou téměř každý pracovní den slyšet v pravidelném podcastu Vinohradská 12. Tento zpravodajský podcast zejména prostřednictvím rozhovorů s odborníky, ostatními novináři a reportéry, ale také lidmi z veřejnosti slouží svým posluchačům jako prostředek, jak se dostat k aktuálním informacím z domácího i světového dění. Sama Kabrhelová uvedla pro rozhovor ČRo Plus, že úspěch podcastu podle ní tkví hlavně v tom, že se snaží pojímat aktuální témata z jiných úhlů a v jiných souvislostech.

V červnu letošního roku zaznamenala Vinohradská 12 rekordní počet stažení, a to více než 760 tisíc. Také slavila úspěch při udělování internetových cen Podcast roku, kde se umístila na prvním místě dokonce ve dvou kategoriích – Veřejnoprávní podcast a Cena odborné poroty.

Podcast je zdarma dostupný na webu ČRo, v aplikaci MujRozhlas i v ostatních podcastových aplikacích jako Apple Podcasts či Spotify a dalších.

« Back to Glossary Index