Soap opera

Jedná se o rozhlasový nebo televizní žánr, ve kterém jsou nejčastěji zobrazovány mezilidské vztahy plné emocí obvykle s bouřlivým průběhem.

Historie pojmu sahá do dvacátých let 20. století. Název je odvozen od prvních sponzorů těchto seriálů, amerických firem prodávajících mýdlo (=soap) a kosmetiku. Slovo „opera“ vychází z toho, že dříve seriály vysílali v rádiích a nedílnou součástí byla hudba (=opera). Rozhlasové seriály jsou ukázkou tzv. product placement – propagace výrobků přímo během vysílání. Po vzniku televize se seriály přemístily na televizní obrazovky (=telenovela). Ty získaly svou oblibu především v latinskoamerických státech.

Mezi typické znaky patří velký počet dílů. Časté jsou složité životní situace a nejrůznější zápletky plné afektů. City jsou nepřirozené a vyumělkované. Vztahy mezi jednotlivými postavami jsou obvykle povrchní. „Nekonečné“ seriály jsou oblíbené především mezi ženami.

Příkladem u nás je Ordinace v růžové zahradě, Ulice nebo Cesty domů. V zahraničí jsou to Beverly Hills 90210, Dallas, atd.

« Back to Glossary Index