Petra Procházková

Petra Procházková je česká novinářka, která se zaměřuje na zpravodajství z válečných konfliktů a humanitární pomoc. Dlouho působila v Lidových novinách, nyní je členkou redakce Deníku N.

Během studia žurnalistiky na Univerzitě Karlově pracovala v časopise Květy, ale pouze do ledna 1989, kdy se zúčastnila Palachova týdne, za což byla následně z redakce vyhozena. Nedlouho poté nastoupila do Lidových novin a strávila tam 27 let.

Začala jako redaktorka domácí rubriky, ale netrvalo dlouho a stala se zahraniční zpravodajkou. Již v roce 1992 se vydala do Ruska, kam se vracela opakovaně, jenže právě s ohledem na její novinářskou činnost ji ruské úřady označili za “nechtěnou osobu” a vstup do této země se pro ni stal téměř nemožným.

Postupem času informovala o válečných konfliktech Blízkého východu. Nezůstala však pouze u žurnalistiky, věnovala se i humanitární práci. Na Ukrajině založila dětský domov pro válečné sirotky a v Čečensku spoluzaložila občanské sdružení Berkat na pomoc lidem v
nouzi. Příběhy lidí, které během své práce poznala, sepsala do dvou knih: Aluminiová královna (2003) a Frišta (2004).

Petra Procházková nepatří k těm, kteří opustili redakci Lidových novin hned poté, co se dozvěděli, že se Lidové noviny přesouvají pod vydavatelský dům MAFRA, jehož nepřímým vlastníkem je Andrej Babiš. Odešla až v září 2018, kdy poprvé na vlastní kůži pocítila tlak z
vyšších míst. Nějaký čas dokonce uvažovala o povolání taxikářky, ale nakonec se stala členem redakce Deníku N.

Za svou práci získala následující ceny:

Novinářská Cena Ferdinanda Peroutky (1997)

Novinářská křepelka (1998)

● Cena Karla Havlíčka Borovského (2000)

● Medaile prezidenta České republiky Za zásluhy (2000)

● Cena primátora Plzně za lidská práva (2001)

● Cena Gratias Agit za šíření dobrého jména ČR v zahraničí (2006)

« Back to Glossary Index