Ján Simkanič

Český novinář, který se narodil 14. srpna 1978. Vystudoval ekonomii a překladatelství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Od roku 2001 do 2018 pracoval pro společnost Internet Info, začínal tam jako redaktor serveru Měšec.cz a dopracoval to až na výkonného ředitele. Od roku 2009 zastává post předsedy výkonné rady profesního Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). Jeho texty můžeme nalézt na serveru Lupa.cz, DigiZone.cz, Noviny.cz, Novinky.cz, iLiteratura.cz, v Literárních či Lidových novinách, též v časopisu Profit, magazínu Reportér nebo v týdeníku Respekt. Mimo to je duchovním otcem ankety Křišťálová lupa, jejíž slavnostní vyhlášení již několik let spolu s Tomášem Hanákem moderuje. Nově je součástí nezávislého Nového deníku.

Napsal několik knih, například Přelud svobody, Mé dětství v socialismu, České nesvědomí, Mediální revoluce a další.

Sám se charakterizuje jako novinář, vydavatel, grafoman, olejomalebník, twittermaniak, kavárenský povaleč, duchovník Křišťálové lupy, moderátor, scénárista, režisér, idealista, cynik, pyromantik, skeptik, optimista, čtenář, fanoušek filmové klasiky, studiem ekonom a překladatel, frankofil, federální produkt, veršotepec, workoholik, lenoch, chalupář a simindr.

« Back to Glossary Index