Jakub Železný

Jakub Železný se narodil 1. července 1973 v Praze. Je českým novinářem a moderátorem se zkuešnostmi z rozhlasového i televizního prostředí. Jeho otec Vladimír Železný byl významným moderátorem a ředitelem televize Nova.

Jakub Železný navštěvoval jazykovou základní školu a po úspěšném složení maturitní zkoušky na gymnáziu Na Zatlance v Praze začal studovat obor žurnalistika na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci, zde získal bakalářský titul. Poté přešel na Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde úspěšně absolvoval magisterské studium v oboru mediálních studií. V současné době je externím doktorandem vyučující české dějiny na této fakultě (atkuaálizováno 18.11.2017).

V roce 1993 začal pracovat pro Český rozhlas, o čtyři roky později začal spolupracovat i s českými televizemi. Nejprve spolupracoval s TV Nova na sportovním vysílání, později na TV Prima uváděl svůj vlastní pořad K Věci! Výrazněji je ale spjatý především s Českou televizí, kde působí již od roku 1999. V minulosti pro ni připravoval pořad Špona, uváděl Dobré ráno s ČT a moderoval Události, komentáře.

Nyní se na televizních obrazovkách objevuje v hlavní zpravodajské relaci ČT Události, kterou uvádí od dubna 2012. Další členy Událostí jsou Marcela Augustová, Daniela Písařovicová a Michal Kubal.

Jakub Železný je mezi diváky znám jako redaktor, který na žádném dotazovaném nenechá nit suchou.

« Back to Glossary Index