Echo24.cz

Echo24 je český zpravodajský server, který byl spuštěn 16. března 2014. Majitelem je společnost Echo Media, kterou většinově vlastní šéfredaktor Dalibor Balšínek. Echo24 je dle vlastních slov pravicové a liberálně konzervativní médium.

Vznik média je přímou reakcí na koupi vydavatelství MAFRA, které v České republice vydává mimo jiné Lidové noviny a Mladou frontu DNES. Během několika měsíců od oznámení této akvizice opustila oba deníky část novinářů – z Lidových novin odešel šéfredaktor Balšínek, komentátoři Lenka Zlámalová, Daniel Kaiser, Martin Weiss, Ondřej Štindl, šéfeditorka Kamila Klausová, zástupce šéfredaktora Jan Dražan a další. Tito novináři se pak podíleli na projektu Echa24, které bylo poprvé oznámeno v prosinci 2013 a spuštěno 16. března 2014. Redaktoři si vytkli za cíl „být protiváhou oligarchizovaným českým médiím“.

Od 4. července 2014 vychází také týdeník Echo pro tablety. Od 7. listopadu 2014 se vydává i v tištěné verzi. První náklad vyšel v 30 000 kusech.

Ve společnosti Echo Media vlastní Dalibor Balšínek 95% podíl, zbývajících 5 % vlastní obchodní ředitelka Petra Feřtová.

Hlavním investorem projektu je Jan Klenor, bývalý ředitel Patria Finance.

Dne 22. března 2014 server zveřejnil rozhovor redaktora Daniela Kaisera s Helenou Válkovou, ministryní spravedlnosti za ANO 2011. Rozhovor se týkal mimo jiné Babišova zbohatnutí, jeho údajné spolupráce se Státní bezpečností a možného ovlivňování obsahu novin ve prospěch ANO 2011. Dalším tématem rozhovoru bylo postavení Čechů za Protektorátu. Podle Babišova následného vyjádření byl rozhovor tendenční, provokativní a vedený za účelem ministryni poškodit. Echo24 označil za projekt, který byl vytvořen za účelem napadat jeho samotného a jeho hnutí, a redaktory Echo24 za „tuneláře, kteří vytunelovali Lidové noviny, udělali tam 50 milionů ztrátu a fandili ODS.“ Za celou věcí měli podle něj stát místopředseda TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek a ředitel ČEZ Martin Roman. Babiš dále prohlásil: „Doufám, že váš bílý kůň, ten Klenor, má dostatečně velké majetkové přiznání, aby prokázal potom ty vaše náklady.“ Podle některých autorů, například Adama Drdy z Revolver Revue, Jiřího X. Doležala z Reflexu, bývalého politika Miroslava Macka nebo serveru Mediaguru tím z pozice ministra financí Janu Klenorovi pohrozil finanční kontrolou. Podle Drdy tím navíc vyhrožoval potenciálním konkurentům svých periodik. Šéfredaktor Balšínek všechna Babišova nařčení odmítl. Babiš se později za svá slova omluvil s tím, že nemá a nikdy neměl v úmyslu prověřovat hospodaření zpravodajského serveru. Dále uvedl, že má problém si zvyknout na to, že jako politik nemůže říkat, co si doopravdy myslí.

Počátkem května 2014 v redakci Echo24 skutečně proběhla kontrola z finančního úřadu. Podle redakce nebyly při kontrole nalezeny žádné nesrovnalosti.

 

« Back to Glossary Index