1. únor 1964 – narození Jitky Obzinové

Česká novinářka, komentátorka, moderátorka a bývalá šéfredaktorka TV Prima Jitka Obzinová dnes slaví své 58. narozeniny.

Od nového roku se měla stát novou ředitelkou zpravodajství Českého rozhlasu (ČRo), ovšem na pozici ani nenastoupila. Zaměstnanci ČRo v otevřeném dopisu generálnímu řediteli vyslovili nesouhlas s jeho rozhodnutím. On zaměstnance vyslyšel a Obzinovou nakonec odvolal ještě dřív než nastoupila.

Předtím si prošla dlouhou cestou napříč mnoha médii. Začínala v ČRo jako komentátorka a válečná zpravodajka z války v Jugoslávii v letech 1989–1992. Působila v zahraniční redakci České televize a moderovala Události, komentáře. Poté začala pracovat v televizi Nova jako moderátorka Televizních novin a pořadu Sedmička. Od roku 2003 byla ředitelkou výroby ve slovenské televizi JOJ. Poté ještě jako dramaturgyně a moderátorka pracovala v rádiu Frekvence 1. Do ČRo se vrátila na tři roky jako vedoucí redakce zpravodajství ČRo 2 a jako vedoucí redakce domácího zpravodajství Radiožurnálu. Do roku 2019 zastávala funkci šéfredaktorky zpravodajství a publicistiky TV Prima. Poté co web Hlidacipes.org zveřejnil nahrávku z redakční porady TV Prima, kde na upozornění vedení Obzinová instruovala své kolegy, že mají psát o uprchlické krizi jako o hrozbě a riziku, se rozhodla sama odejít. Způsobem informování se pak začala zabývat i Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Analýza ukázala, že minimálně ve čtyř případech TV Prima opravdu s reportážemi manipulovala. Právě tato skutečnost pobouřila zaměstnance ČRo.

Přidat komentář