Branky, body, vteřiny právě sfoukly pomyslných šedesát svíček

BBV1Nejstarší pravidelný pořad odvysílala tehdy ještě Československá televize 11. března 1956. Lidem, kteří jej vymysleli, se tehdy smáli, teď televize připravila speciální pořad mapující šedesát let této sportovní relace, který odvysílá program ČT Sport tuto neděli od 20:40 hodin.

Když v březnu před šedesáti lety odvysílala ve skromných podmínkách hrstka nadšenců první Branky, body vteřiny, tedy zpravodajství, které mapovalo i sportovní události téhož dne, šlo o naprosto mimořádný úspěch. Dříve se totiž pracovalo s filmovým materiálem, jehož vyvolávání zabralo mnoho času. Trojlístku lidí, kteří pořad vymysleli, se nejdřív smáli a předvídali Brankám rychlý konec. Letošní šedesátka je proto opravdu dobrý výkon,“ komentuje jedna ze současných moderátorek sportovní relace a zároveň průvodkyně a dramaturgyně speciálního pořadu k výročí, Barbora Černošková.

Branky jsou nejstarším pořadem České televize, na obrazovkách se objevuje dokonce déle než Večerníček nebo dnešní události. „Znal jsem ten pořad jako každý pořádný sportovní fanoušek. Dívali jsme se s tátou pravidelně, takže mi bylo jasné, že naskakuji do rozjetého vlaku. Když jsem přišel do redakce sportu já, bylo jim třináct úspěšných let. O nich vím pouze to, že Vít Holubec, Rado Siváček a Miroslav Hladký se jednou někde sešli, a ten pořad upekli. Je příznačné, že právě oni tři dali pořadu i jméno. Každý měl za úkol říci jedno slovo do názvu. Nevím, kdo řekl Body a Vteřiny, ale vím přesně, kdo řekl ty Branky. Vít Holubec,“ vzpomíná dlouholetý ředitel redakce sportu Otakar Černý.

Vůbec prvním moderátorem relace byl právě Vít Holubec, za celou dobu vysílání pořadu se diváci setkali s třiceti tvářemi, první žena však přišla do týmu až po čtyřiceti letech. Byla jí Ivana Chvátalová, která se také objeví ve speciálním pořadu, aby na své začátky v roce 1996 zavzpomíná. Kromě ní moderovala Branky, body vteřiny v minulosti také Kateřina Nekolná a nyní, od roku 2007 (s dvěma mateřskými pauzami) právě Barbora Černošková.

V průběhu let se měnila také stopáž a dokonce i název relace. V letech 1976 – 1993 diváci v televizním programu potkávali název Branky, body, sekundy. Naopak pouze minimálně se proměnila úvodní znělka, která tak patří k nejstarším televizním znělkám vůbec. Jejím autorem byl dirigent a skladatel Štěpán Koníček. A právě na specifika melodie, kterou zná většina sportovních fanoušků, se speciál k výročí rovněž zaměří. Diváci v něm také zjistí, jak se pořad tvoří, a dozvědí se o jeho archivu.

Na šedesát let historie vysílání zavzpomínají i mnohé významné osobnosti, od tehdejšího ředitele redakce sportu Otakara Černého, přes slavné sportovce, Věru Čáslavskou či Dominika Haška. Barbora Černošková vyzpovídala rovněž známé tváře mající vztah ke sportu, od herců Ivana Trojana a Ondřeje Vetchého, až po moderátory, Karla Šípa nebo Marka Ebena. „Ukážeme třeba i záběry osmiletého Jaromíra Jágra, jak dostává na mládežnickém turnaji v Praze hokejovou cenu,“ avizuje Barbora Černošková.

Přidat komentář