Teaser

Teaser, někdy označovaný také jako teaser trailer, je krátké, několikasekundové video. Slovíčko pochází z amerického teasing, tedy provokovat, což je v podstatě hlavním úkolem takového typu videa. Má potencionálního diváka nebo fanouška co nejvíce zaujmout, vyprovokovat a nalákat do kina či ke koupi nové počítačové hry.

S tímto pojmem se můžeme nejčastěji setkat v oblasti filmu, kde bývají teasery mnohdy zveřejňovány ještě před začátkem natáčení filmu, nebo dlouho před jeho uvedením. Zpravidla obsahují jen málo záběrů ze samotného konečného sestřihu, někdy dokonce vůbec žádný.

Pojem teaser se ale často používá také v hudební branži, když chtějí hudebníci své fanoušky nalákat jak k poslechu nové hudby, tak ke zhlédnutí nového videoklipu. A ke zveřejňování těchto krátkých upoutávek se začínají uchylovat také spisovatelé, i když podobná forma upozornění na vydání nové knihy zatím není až tak běžná.

Se slovem teaser úzce souvisí pojem trailer. Ten se od teaseru liší především tím, že je delší, obsahuje nejzajímavější části filmu a bývá zveřejňován jen několik málo měsíců před jeho premiérou.

« Back to Glossary Index