Petr Svěcený

Petr Svěcený se narodil 14.6.1974. Vystudoval ekonomickou vysokou školu, ale v tomto oboru se příliš nepohyboval. Od svých šestnácti let pracoval v Redakci sportu České televize.

Z pozice redaktora se vypracoval až na pozici komentátora. Věnoval se hlavně fotbalu, ale jeho hlas je spojený také s velkými olympijskými úspěchy českého sportu. Na komentátorském stanovišti totiž zažil mimo jiné dvě české zlaté olympijské medaile. Poprvé to bylo roku 1996, když získal v Atlantě olympijské zlato kanoista Martin Doktor. Podruhé se tak stalo o šest let později, když Aleš Valenta v Salt Lake City vybojoval zlato v akrobatickém lyžování a jako první člověk na světě skočil trojité salto s pěti vruty.

Roku 2005 poté společně se svým kolegou Vojtěchem Bernatským vymyslel a moderoval oblíbený pořad „Neuvěřitelný svět rekordů a kuriozit.“ Od televize se poté na pár let vzdálil a dělal pro fotbalový klub Mladé Boleslavi, později také pro český fotbalový svaz a reprezentaci v ekonomickém sektoru. Tato práce ho ale dle jeho slov tolik nenaplňovala a televize mu začala chybět. A tak se na televizní obrazovky vrátil. Pro český olympijský
výbor moderoval více než 250 dílu olympijského magazínu, jehož byl současně dramaturgem. Poslední tři roky pracuje jako fotbalový komentátor a moderátor studia Ligy mistrů na stanici O2 TV Sport.

« Back to Glossary Index