Josef Šlerka

Josef Šlerka (1974) je český mediální analytik, sémiotik a vysokoškolský pedagog.

Vystudoval estetiku a informační vědu. Hlavním předmětem jeho zájmu je analýza symbolů a strojová analýza přirozeného jazyka. V současnosti se věnuje především vývoji analytických nástrojů a analýzou sociálních sítí. Je spoluautorem knihy Česká teorie, která nabízí stručné shrnutí zhruba osmdesáti let vývoje moderní české sémiotiky. Rovněž se podílel na vzniku Mapy medií, Data Boutiqu, Atlasu dezinformací a na dalších projektech, které se věnují médiím, polarizaci společnosti a dezinformacím.

Od srpna 2017 je ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), který si klade za cíl podporovat nezávislou a objektivní žurnalistiku a vzdělávání novinářů v České republice. Mezi projekty, které NFNŽ podpořil patří například Reportér magazín, Hlídacípes.org, Voxpot, Deník N a řada dalších.

Josef Šlerka obdržel v roce 2014 cenu Křišťálová lupa v kategorii Osobnost roku. Aktuálně působí na Fakultě sociálních studií Univerzity Karlovy jako vedoucí oboru Studia nových médií. Na jaře roku 2019 byl Piráty nominován do Rady ČTK, po opakovaném blokování hlasování, kdy nebyl zvolen žádný z kandidátů, se rozhodl o post dále neucházet. Toto místo v Radě nakonec obsadila novinářka Angelika Bazalová.

« Back to Glossary Index