Barbora Šámalová

Barbora Šámalová, česká novinářka a zahraniční reportérka České televize, se narodila 8. červa 1974 v Praze. Je sestrou Zdeňka Šámala, ředitele zpravodajství a sportu České televize. Vystudovala Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy, obor sociální práce. Již během studií byla elévem v redakci a to dokonce přímo v rubrice zahraničního zpravodajství. Svůj vztah k tématům z ciziny ukázala i při moderování pořadu Zahraničí 21, Objektiv a Události ve světě.

Reportérkou České televize se Šámalová stala v roce 1994. Jako cíl svého zahraničního zpravodajství si vybrala Kuvajt. Odtud se však denně vydávala na jih Iráku pro získání jedinečných reportáží z válečného prostředí pro večerní zprávy. Díky tomu získala roku 2003 novinářskou cenu Ferdinanda Peroutky. Z této doby pramení i kniha Válka o Irák, na jejímž autorství se podílela.

O tři roky později dostala svůj první post jakožto stálý zahraniční reportér České televize. Po dobu čtyř let zprostředkovávala dění z Bruselu. Pak byla na rok přemístěna do Moskvy. Od roku 2014 je jejím oficiálním teritoriem Čína, sídlí ale Hong Kongu.

Tyto země nejsou jediné, odkud jsme Barboru Šámalovou mohli vidět vysílat. Reportáže poskytla také z Kuby, Afghánistánu, Saudské Arábie či Jižní Ameriky, kam ráda jezdí nejen pracovně, ale také soukromě.

« Back to Glossary Index