Adam Entous

Americký zpravodaj a reportér, který od roku 2018 působí jako investigativní novinář v časopise The New Yorker. Narodil se v kanadském Montrealu. V Kalifornii vystudoval University of California v Irvine. Magisterského titulu dosáhl při studiu na Columbia Graduate School of Journalism. Již za studií působil jako šéfredaktor školních novin. Nyní žije ve Washingtonu D.C.

Entousovou celoživotní prací je odhalování pravdy v souvislostech s národní bezpečností USA i zahraničí a záležitostech v diplomatických kruzích. Po útocích z 11. září 2001 pět let zpravodajsky pokrýval Bílý dům a kongres za prezidentů Clintona a Bushe. Následně strávil čtyři roky jako zpravodaj agentury Reuters v Jeruzalémě, kde se zabýval válkou v Libanonu a konflikty v pásmu Gazy. Po 17 letech působení v tiskové agentuře Reuters nastoupil v roce 2010 jako zpravodaj pro národní bezpečnost do deníku The Wall Street Journal, kde za svého působení získal několik diplomatických cen Edwina Hooda od National Press Clubu. Dalších ocenění dosáhl za své investigativní příběhy o vztazích mezi USA a Izraelem, o konfliktech mezi Sýrií a Irákem a o útoku na americký konzulát v Libyi.

K národnímu štábu Washington Post se připojil v roce 2016. Se svými kolegy se podělil o Pulitzerovu cenu a Polk Award za příběhy, které vedly například k propuštění prvního poradce pro národní bezpečnost bývalého prezidenta Trumpa. V roce 2017 byl společně s Devlinem Barrettem finalistou Pulitzerovy ceny s prací The Last Diplomat.

Adam Entous se také již několikátým rokem podílí jako lektor na letní mezinárodní žurnalistické škole Journey – Journalism Bootcamp, kterou v Praze každoročně pořádá Bakala Foundation.

„Pravda, bez ohledu na to, jak hrozivá je, nikdy není tak nebezpečná jako lež.“ – Adam Entous


aktualizováno 30. 1. 2022

« Back to Glossary Index