Novinář v popkultuře: Venom

Marvel přichází s dalším antihrdinským filmem. Tento akční snímek z letošního roku pod taktovkou režiséra Rubena Fleischera zobrazuje v titulní roli Toma Hardyho jakožto investigativního novináře. S typicky přehnaným americkým způsobem avšak v kombinaci s opravdovými morálními dilematy žurnalistiky.

SPOILER ALERT! Pokud jste film ještě neviděli tak nečtěte dál. A rychle to běžte napravit!

Drzý a, jak už to tak bývá, podlý investigativní novinář Eddie Brock zastává takzvanou Watch Dog roli v New Yorku, což znamená, že plní funkci hlídacího psa. Ve své televizní show se totiž pokaždé podívá na zoubek některému z pohlavárů ve městě, vyhrabe na něj špínu a tím zachovává ve městě určitou korektnost a morální integritu. Prolínajícími se záběry sledujeme všechny jeho úspěšné případy. Eddie řeší kauzy jak na běžícím páse, plní si svůj sen a obyčejní lidé ho milují. Vždy v popředí obrazu stojí ve své drsňácky kožené bundě a za ním probíhají střihy na budovy nyní již odhalených korporací nebo ještě lépe jejich šéfů v poutech.

Po jednom krátkém rozhovoru se svým nadřízeným dostane za úkol zdánlivě jednoduchou reportáž, která mu jak se později ukáže, obrátí život naruby. Musí udělat již dopředu napsaný rozhovor s Carltonem Drakem, ředitelem organizace Life Foundation, která na první pohled léčí rakovinu, vysílá průzkumné rakety do vesmíru a to vše za dobrým účelem. Eddie zásadně odmítá, protože tuší, že nic není tak růžové, jak se zdá. A tak řeší dilema mnoha novinářů, jelikož se musí rozhodovat mezi kariérou a morálkou. Investigativec, který potírá zločin, má najednou točit reportáž propagující firmu, která by rozhodně měla místo na jeho černé listině? Ale vzhledem k tomu, že je Drake velmi vlivný muž, který by si je, dle slov Eddieho šéfa, mohl všechny koupit, tak nemá na výběr. Buď pozitivní reportáž, nebo konec jeho show. Snímek nám krásně ukazuje, jak může být na první pohled tak nezávislý obor jako investigativní žurnalistika ovládána penězi.

Ovšem hlavní hrdina se toho chopí po svém. Jeho přítelkyně Anne je shodou okolností uznávaná advokátka, která má ještě větší shodou okolností na starosti obhajování Life Foundation. Jednou v noci se jí Eddie pohrabe v počítači a zjistí díky mnoha utajeným soudním spisům, že tato dokonalá organizace má ve své historii mnoho mrtvol.  To je pro něj voda na mlýn! Udělá však jednu zásadní chybu. Vznese obvinění bez toho, aby měl informaci důkladně podloženou zdroji. Chyba, kterou by nikdy neměl udělat žádný novinář. Vystačil si pouze s něčím, co tajně přečetl v počítači. Nenašel si druhý nezávislý zdroj a navíc bylo více než jasné, že tato informace pochází, byť nevědomky, právě od Anne. Jedno zaváhání ho stojí práci, krásnou přítelkyni a prostorný byt. Tento bezskrupulózní investigativní publicista se rázem stává chodící troskou. Není proto divu, že si jej pro uskutečnění svých snů vybere mimozemský organismus Venom, který začne ovládat jeho tělo a mysl.

Na konci tohoto článku nesmí samozřejmě chybět ponaučení. Takže: Milí současní i budoucí, potenciální či nepotenciální kolegové novináři. Zůstaňte nezávislí a hlavně vždy si pořádně zajistěte důkazy a zdroje. Jinak do vás může vlézt mimozemšťan, který skrze vás bude chtít ovládnout planetu!

KOMENTÁŘE

Přidat komentář