Radek John

Radek John (1954) je český prozaik, žurnalista a scénárista, také bývalý místopředseda vlády ČR, bývalý ministr vnitra a předseda strany Věci veřejné. Zabývá se především společenskými problémy. Po gymnáziu studoval scenáristiku a dramaturgii na FAMU.

Po ukončení studia na FAMU působil jako redaktor a reportér v týdeníku Mladý svět (přelom 80. a 90. let 20. století), publikoval zde své reportážní seriály o Srí Lance a Tchaj-wanu. V 80. letech působil také jako scenárista ve Filmovém studiu Barrandov. V roce 1994 se stal vedoucím redakce publicistiky v televizi Nova, zodpovídal např. za: Snídaně s novou, Rady ptáka Loskutáka, Občanské judo nebo pořad Tabu. Dále zastával pozici vedoucího publicistického pořadu Na vlastní oči. Spolupráci s TV Nova ukončil v roce 2009. Od roku 2002 do 2009 byl také předsedou představenstva mediální společnosti ORA PRINT, a.s. Následně se stal předsedou politické strany Věci veřejné. V roce 2010 byl zvolen poslancem a stal se ministrem vnitra a místopředsedou vlády ČR. Další rok byl z funkce ministra odvolán a rezignoval na post místopředsedy vlády.

V neposlední řadě je Radek John také spisovatelem, ve svých knihách se věnuje aktuálním společenským tématům. Například drogové problematice (Memento), dospívající mládeži (Džínový svět), sociálním a psychologickým problémům svobodných matek (Začátek letopočtu). Jeho zájem o tato témata byl vidět i v Mladém světě, kam přispíval reportážemi o narkomanech, prostitutkách či panice kolem nemoci AIDS.

Napsal scénáře k filmům Bony a klid, Tankový prapor, Sněženky a machři a Prachy dělaj člověka. Byl také vítězem ankety TýTý v kategorii Moderátor Publicistických Pořadů.

« Back to Glossary Index