Markéta Kutilová

Je česká novinářka, publicistka a humanitární pracovnice. Vyrůstala a stále žije v Poličce, kde také studovala na místním gymnázium. Své vzdělání dokončila na Vyšší odborné škole publicistiky v Praze.

Jako novinářka začala v roce 2002 pracovat pro Lidové noviny. Následně se přidala k organizaci Člověk v tísni. Vyjela na mise do Íránu, Demokratické republiky Kongo, na Srí Lanku a Haiti, jako projektová manažerka. K novinářské práci se vrátila a do teď působí především jako zahraničí reportérka na volné noze.

Spolupracovala s MF Dnes, E15, psala také pro časopisy Reflex, Lidé a Země, Týden a Instinkt. Publikovala reportáže a články z Demokratické republiky Kongo, Íránu, Kambodže, Ugandy, Rwandy, Tanzanie, Indonésie, Libérie, Jordánska, Libanonu, Indie, Belgie, Švédska, Makedonie, Německa, Iráku a Sýrie.

Se svou dlouholetou spolupracovnicí Lenkou Klicperovou napsaly knihy Islámskému státu na dostřel I. (2015), Islámskému státu na dostřel II. (2016) a Ve válce (2018), které pojednávají o válce v Sýrii. Ve svých reportážích se zaměřovaly hlavně na kurdskou oblast. Založily také sbírku na pomoc městu Kobáni (SOS Kobani), které leží na severu Sýrie a bylo během bojů s Islámským státem prakticky srovnáno se zemí. Markéta s Lenkou, ve spolupráci s Olgou Šilhovou a Jarmilou Štukovou, vytvořily v roce 2017 dokument s názvem Nezlomené. Vypráví příběh tří žen, které bojují proti kulturním předsudkům v Indii, Afghánistánu a Kamerunu. Markéta Kutilová je také členkou Femisphery, která dokumentuje problémy lidí v rozvojových zemích pomocí filmů fotografií, článků, rozhovorů a reportáží.

V současné době se věnuje přednáškové činnosti pro školy a veřejnost. Zároveň publikuje články a vytváří reportáže. Hlavními tématy, kterými se zabývá jsou válka v Sýrii, Islámský stát, násilí a migrace na evropský kontinent.

« Back to Glossary Index