Josef Pazderka

Josef Pazderka je český novinář, reportér a zahraniční zpravodaj. Vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a poté rozvojová studia na Oxford Brookes University ve Velké Británii. Během studií pracoval v neziskové organizaci Člověk v tísni a působil také jako humanitární pracovník v Čečensku.

V roce 2005 nastoupil do České televize, kde od roku 2006 působil jako zahraniční zpravodaj nejprve v Rusku (2006 – 2010) a posléze v Polsku (2012 – 2016). Pazderka také pravidelně přispíval do Lidových novin, MF Dnes, časopisu Respekt a je korespondentem britského katolického týdeníku The Tablet. Po jedenácti letech Českou televizi opustil a od listopadu 2016 je zástupcem šéfredaktora zpravodajského serveru Aktuálně.cz.

Pazderka je hned trojnásobným držitelem Novinářské ceny, kterou získal v letech 2012 a 2014. V roce 2012 získal ocenění v kategorii psané žurnalistiky za reportáž Nikdo vás nepotřebuje o beslanské tragédii v Severní Osetii a v kategorii audiovizuální žurnalistiky za sérii reportáží Somálsko mezi boji a hladomory. O dva roky později obdržel Novinářskou cenu znova, tentokrát společně s Jakubem Szantó a Michalem Kubalem za zpracování dění na Ukrajině v pořadu Horizont ČT 24, konkrétně v kategorii audiovizuálního rozhovoru, besedy nebo diskuze. Ve stejném roce získal Novinářskou cenu také Jan Gazdík právě za svůj rozhovor s Josefem Pazderkou o práci zahraničního reportéra.

Je spoluautorem knihy Novinářka na Divokém východě (2008), kterou sepsali společně s Petrou Procházkovou a reflektuje právě její působení coby zahraniční zpravodajky v Rusku, především ve složitém období nadvlády Sovětského svazu. Ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů vydal svou druhou publikaci Invaze 1968. Ruský pohled (2011), kde se pokouší zpracovat pražské jaro a okupaci roku 68 tak, jak je vidí ruská strana.

« Back to Glossary Index