Ján Kuciak  

Ján Kuciak byl slovenský investigativní reportér, novinář, analytik a vysokoškolský pedagog. Na Filozofické fakultě Univerzity Konštantína Filozofa v Nitře dosáhl magisterského titulu, později získal i doktorát. 

Kariéru začal budovat v deníku Hospodárske noviny, poté začal pracovat pro server Aktuality.sk, kde se věnoval hlavně investigativní žurnalistice. Zabýval se zejména daňovými podvody, které se týkaly slovenské vládní strany SMER premiéra Roberta Fica. Další případ, na kterém pracoval, souvisel s podnikatelem Mariánem KočneremKuciak objevil nespočet majetkových podvodů spojených se jménem zmíněného podnikatele. Kočner, znepokojený investigativou mladého novináře, podnikl kroky, které měly Kuciakův zájem o jeho činnost a podvody potlačit. Kvůli výhrůžkám podal Kuciak na podnikatele trestní oznámení. Policejní vyšetřování ale Kočnerova vyjádření neposoudila jako trestný čin. Poslední projekt, na kterém Kuciak před svou smrtí pracoval, bylo propojení italské mafie ‚Ndrangheta do slovenské politiky.  

Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová byli zavražděni v únoru 2018 na objednávku. Jeden z podezřených z činu byl Zoltan Andruško, který vypověděl, že zprostředkovatelem objednávky byl právě Marián Kočner. V březnu roku 2019 slovenská policie podnikatele obvinila. 

V červnu roku 2018 poslal soud Kočnera do vazby na 19 let za padělání směnek v přepočtu zhruba 69 milionu eur. V březnu roku 2019 ho slovenská policie obvinila z objednání vraždy mladého novináře. Soud ale v září roku 2020 shledal Kočnera za vraždu nevinným, z důvodu nedostatku důkazů. 

« Back to Glossary Index