Apolena Rychlíková

Česká novinářka a dokumentaristka Apolena Rychlíková se narodila v roce 1989 v Brně. Je absolventkou Katedry dokumentární tvorby pražské FAMU a momentálně je členkou redakce online deník A2larm.cz. Je dcerou dalšího českého dokumentaristy, Břetislava Rychlíka.

Jejím hlavním zaměřením bylo původně točení aktivistických dokumentárních filmů. Již během prvního ročníku na FAMU natočila krátký film Vajíčka, jenž prezentuje názory dvou žen, které si nechaly odebrat vajíčka za účelem výdělku. Tento její snímek byl mimo jiné uveden i na filmových festivalech v Krakově či Londýně. Mezi její další díla patří vlastní videodeník Rodina, či seriál Expremiéři (spoluautorka) zobrazující portréty bývalých předsedů vlády ČR, který odvysílala i ČT2. V rámci vysílání České televize se rovněž podílí i na seriálu Český žurnál.

Jako novinářka dříve působila v Deníku Referendum nebo Novém prostoru. V současnosti je redaktorkou internetového média A2larm.cz, kromě toho píše také komentáře pro iRozhlas.cz. Pravděpodobně její nejvýznamnější počin na poli žurnalistiky přišel v roce 2021, kdy společně s redaktorem Deníku N, Jakubem Zelenkou, prokázala sexuální obtěžování vůči ženám ze strany politika Dominika Feriho.  V témže roce obdržela ocenění Novinářská křepelka.

« Back to Glossary Index