Talkshow

Talkshow je rozhlasový či televizní pořad uváděný moderátorem, který si zve své hosty. Jedná se o politiky, herce, zpěváky nebo jiné mediálně známé osobnosti. S těmi poté vede rozhovor o konkrétních tématech, například řeší aktuální dění, jejich kariéru nebo osobní život, názory na různé kauzy atd. Některé talkshow se natáčí před živým publikem.

Show začaly vznikat v první polovině 20. století. Ze začátku se jednalo pouze o rozhlasové pořady, které se postupem času přesunuly i na televizní obrazovky a do vysílání se začaly přidávat různé vystoupení či jiné audiovizuální prvky. Do České republiky se tento fenomén dostal po roce 1989, kdy díky Samotové revoluci rádia a televize dostaly větší svobodu a začala přebírat různé složky ze západní kultury.

Jedny z nejsledovanějších amerických talk-show jsou The Oprah Winfrey show, The Late Late Show with James Corden či The Ellen DeGeneres Show. V České republice máme obdoby takových pořadů např. Show Jana Krause, Všechnoparty nebo 7 pádů Honzi Dědka.

« Back to Glossary Index