Rupert Murdoch

Celým jménem Keith Rupert Murdoch je miliardář a mediální magnát, který se narodil v Australském Melbourne 11. března 1931. Bývá považován za jednoho z nejmocnějších a nejvlivnějších lidí na světě. Už na počátku kariéry měl vazby na politiky, je také znám svou přízní k Donaldu Trumpovy, avšak i před tím aktivně podporoval americké republikány. Kvůli zákonům mohou vlastnit v USA televizi pouze Američané, Murdoch se tedy vzdal australského občanství a stal se Američanem. Má šest dětí a je po čtvrté ženatý.

Jeho mediální pouť započala rok poté co dostudoval na Oxfordské univerzitě, když v roce 1954 zdědil první novinové vydavatelství. O dva roky později koupil upadající časopis The Sunday Times. Na konci 60 let koupil britský The Sun. Na konci 80. let založil Sky TV, která se později spojila s British Satellite Broadcasting a přeměnila se do společnosti Sky.

Murdoch nakonec svůj podíl prodal firmě Comcast. Jeho první akvizicí v USA se stal nákup deníku New York Post, jež stále vlastní. Založil americkou masmediální skupinu News Corporation. Během roku 2012 se společnost rozdělila na News Corp. a 21st Century Fox. Skrze firmu News Corp. zaměřenou primárně na tištěná média Murdoch vlastní například The Times, The Sun, The Daily Telegraph, The Wall Street Journal a řadu dalších, včetně několika knižních vydavatelství. Až do roku 2018 vlastnil i společnost 21st Century Fox pod kterou spadá filmová Fox Entertainment Group a Fox News. Většinu aktivit Foxu odkoupil Walt Disney za 71,3 miliardy dolarů.

« Back to Glossary Index