Pevnost

Časopis Pevnost je český měsíčník se zaměřením na sci-fi a fantasy, který se objevuje na stáncích již od roku 2002. Momentálně vychází s měsíční periodicitou ve dvou verzích, a to jako Pevnost a Pevnost Plus. Pevnost Plus je dražší variantou, která obsahuje knižní přílohu. Dříve vycházela i varianta Pevnost Speciál a to i dvakrát ročně. Koupit se také dá elektronická verze časopisu.

Pevnost procházela během let značnou obměnou a to nejen uvnitř redakce, ale i samotný obsah a především vzhled časopisu se výrazně měnil. Časopis se však vždy zaměřoval na fantasy, sci-fi, horor a také historii. Aktuálně je rozdělen do šesti sekcí, a to na filmovou, knižní, dále pak komiksovou, historickou a herní a to přesně v tomto pořadí. Uprostřed čísla pak najdeme dvě nebo tři povídky od více či méně známých autorů. Kromě těchto rubrik se objevují často i rozhovory se zajímavými lidmi, stripy a komiksy, Geek zóna a důležitou součástí jsou již také rady a doporučení začínajícím spisovatelům v sekci Profíci radí, kde si každý měsíc bere pisálky do parády nejeden úspěšný spisovatel. Obálka časopisu vždy reaguje na hlavní TÉMA daného čísla a ve většině případů je to právě film.

Od roku 2002 vlastnili Pevnost čtyři vydavatelé. Aktuálně je to Ing. Kristina Nowakowská, která Pevnost brání. Na pozici šéfredaktora se vystřídalo v průběhu let šest obránců a to Jan Hammer, Dalibor Tichý, David Hartmann, Tomáš Němec, Alžběta Lexová, Josef Horký a současný šéfredaktor Martin Fajkus.

V rámci časopisu také v roce 2014 vyšel soubor povídek nesoucí název Společenstvo Pevnosti. Povídky, které sborník obsahuje, se v časopise objevily během prvních jedenácti let jeho existence. To ,,nejlepší z Pevnosti“ sestavil právě Martin Fajkus a Tomáš Němec.

« Back to Glossary Index