David Pospíšil

David Pospíšil se narodil 9. května roku 1970, jeho rodným městem jsou Pardubice. Patří mezi známé hokejové experty České televize (dále jen ČT), kteří jsou zároveň bývalými profesionálními hráči ledního hokeje. Mezi jeho kolegy-experty se řadí například Martin Hosták, Milan Antoš, Petr Hubáček či David Moravec.

Během své profesionální hráčské kariéry nastupoval na pozici útočníka. Působil převážně v českých extraligových klubech (extraliga je nejvyšší českou hokejovou soutěží – pozn. aut.). V sezoně 2003/04 si vyzkoušel také zahraniční angažmá, v ruské nejvyšší soutěži oblékal dres Petrohradu. Jeho největšími úspěchy jsou dvě stříbrné medaile, které v české extralize získal se svým mateřským klubem Pardubicemi.

Aktivní hráčskou kariéru (autor do ní započítává starty v některé ze tří nejvyšších soutěží v České republice – pozn. aut.) ukončil v roce 2008, kdy nastoupil k 17 zápasům za tehdy prvoligovou Chrudim. Jako hokejový expert ČT, respektive jejího sportovního kanálu ČT Sport (v letech 2006–2008 nesoucího název ČT4 Sport, poté do 1. září 2012 jen ČT4 – pozn. aut.), však pracoval už předtím – od roku 2006.

Jeho první velkou hokejovou akcí, na níž figuroval jako expert podílející se na komentování zápasů (a tedy plnící i funkci spolukomentátora), bylo mistrovství světa v hlavním městě Lotyšska Rize. Šampionát se konal v květnu 2006, česká reprezentace na něm získala stříbro (zatím jediné od vzniku samostatné České republiky).

David Pospíšil působí buď jako expert v televizním studiu, nebo na komentátorském stanovišti přímo na stadionu. Kromě mistrovství světa se pravidelně podílí i na přenosech ČT z Tipsport extraligy, turnajů Euro Hockey Tour (kde se mezi sebou – až na výjimky – utkávají pouze národní týmy České republiky, Finska, Ruska a Švédska – pozn. aut.) či ze zimních olympijských her.

Olympiády dosud absolvoval tři – v kanadském Vancouveru (2010), ruském Soči (2014) a jihokorejském Pchjongčchangu (2018). Zápasy komentuje například s Robertem Zárubou či Michalem Dusíkem.

« Back to Glossary Index