Charlie Hebdo

Charlie Hebdo, francouzský satirický týdeník zaměřený na kulturní, politické a náboženské dění, vychází nepřetržitě každou středu již od roku 1992. Na vedení se podílejí šéfredaktor Gérard Biard a většinový vlastník a zároveň karikaturista časopisu Laurent „Riss“ SourisseauJako levicově orientované médium kritizuje především krajní pravici. Proslul hlavně svými karikaturami proroka Mohameda, za které byl na redakci časopisu několikrát spáchán teroristický útok.

K největšímu útoku došlo v lednu 2015, kdy bylo zastřeleno 12 lidí včetně tehdejšího šéfredaktora a dalších 11 osob bylo zraněno. K útoku se přihlásila teroristická organizace Al-Káida. Mottem solidárnosti s časopisem, svobodou slova a oběťmi se stala slova „Je suis Charlie“ („Já jsem Charlie“).

Za poslední incident na mezinárodní úrovni je považována karikatura tureckého prezidenta Erdogana, zesměšňující jeho a islám. Obrázek tvořil titulní stranu posledního říjnového vydání roku 2020. Francouzská vláda se redakce časopisu zastala z důvodu svobody slova a tisku. Následně Erdogan vyzval Turky k bojkotu veškerého francouzského zboží. Výzva se šířila i dalšími muslimskými zeměmi, například Alžírskem a Sýrií.

« Back to Glossary Index