World Press Photo chystá novou soutěž, chce tak dát šanci photoshopovaným snímkům

world-press-photoNovináři – fotografovi se nemůže dostát větší pocty, než když je jeho snímek celosvětově uznávaný. A navíc, když mu doma na poličce sedí prestižní cena World Press Photo, má ještě větší právo být na to pyšný. Získat tuto cennou plaketu však není vůbec snadné, organizátoři tak chtějí dát šanci i upraveným snímkům.

Kolikrát jste si řekli u nějaké fotky „To není možné, to je určitě photoshop.“? Jistě již mnohokrát. Stejně jako porotci nejprestižnější fotografické soutěže světa. Organizátoři World Press Photo se už nechtějí potýkat s vyloučením reportérů, jejichž fotografie byly kvůli grafickým úpravám zavrhnuté. Proto se rozhodla uspořádat pro ně samostatnou soutěž, která nebude mít tak přísná pravidla a umožní účast i snímkům, u kterých došlo k digitální úpravě nebo jsou naaranžované.

Nová soutěž bude zaměřená na kreativní dokumentární fotografii. Nebudou zde žádná omezující pravidla, pouze podpoří současné trendy při vyprávění příběhů. Server Petapixel uvedl, že jde ze strany World Press Photo o snahu odlišit objektivní zpravodajství, ve kterém není pro upravené snímky místo, od dokumentu, kde je jistá míra postprodukce únosná.

Problémy se soutěžními snímky řešila porota soutěže v uplynulých letech už několikrát. Roku 2015 například porota diskvalifikovala vítěze jedné z kategorií poté, co do své soutěžní série zakomponoval snímky, které byly pořízené jinde, aby podtrhl atmosféru díla. Fotograf následně i přiznal, že některé ze snímků byly zinscenované.

Nová soutěž pod taktovkou World Press Photo je naplánovaná na říjen příštího roku. Jejím cílem nebude dbát na autenticitu snímku, ale ocenit ten nejlepší způsob vizuálního pojetí vyprávění příběhů za obrazem. Soutěž nebude limitovaná žádnými omezeními týkajících se vzniku snímku či jeho úprav.

Přidat komentář