Rada ČT je orgánem, který zastupuje vliv veřejnosti ve veřejnoprávní České televizi. Má 15 členů volených na 6 let, obdobně jako senátoři. Členové se vybírají na základě výběrového řízení a posléze jsou do funkce zvoleni Poslaneckou sněmovnou. V současnosti je předsedou rady bývalý novinář a zpravodaj BBC Jan Bednář.
Jednou ze zásad Rady ČT je politická nestrannost, proto je jedním z požadavků na kandidáty například absence politické příslušnosti nebo neangažovanost v politické, správní či mediální sféře. Jako protikorupční opatření slouží zákaz obohacování sebe nebo blízkých v souvislosti s výkonem funkce v Radě ČT.
Mezi práva a povinnosti rady patří: jmenovat generálního ředitele, schvalovat rozpočet a dohlížet na jeho plnění, zřizování dozorčí komise, předkládat Kodex České televize Poslanecké sněmovně a dohlížet na jeho dodržování.
« Back to Glossary Index
[…] letos v pořadí již devátého, zasedání Rady České televize prezentovalo své vize všech pět kandidátů. Jiří […]
[…] letos v pořadí již devátého, zasedání Rady České televize prezentovalo své vize všech pět kandidátů. Jiří […]
[…] Dvořák změny oznámil na středečním jednání Rady ČT, kde mimo jiné zmínil i plán vytvoření Divácké […]
[…] Po roce 1989 se začal aktivně účastnit politického dění v Československé republice. Stal se poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum, od roku 1991 do roku 2001 byl pracovníkem Komise pro lidská práva při OSN. Zároveň mezi léty 1990-1992 zastával post generálního ředitele České tiskové kanceláře. Působil zde i jako redaktor, ale to jen do roku 1994, než přešel do Listů Jiřího Pelikána. Později, v letech 1996 až 1998, pracoval v redakci deníku Právo. V období od 1998 a 2001 byl zmocněncem vlády pro lidská práva, předsedou Rady pro národnosti, Rady pro lidská práva a Mezirezortní komise pro záležitosti romské komunity, a také náměstkem vlády pro lidská práva. Na všechny tyto pozice ale musel v roce 2001 ze zdravotních důvodů rezignovat a vrátil se do redakce Práva. Roku 2003 se stal členem Rady České televize. […]