Jiří Pehe

Jiří Pehe se proslavil především jako politolog a politický komentátor. Narodil se 26. srpna roku 1955 na Rokycansku. Vystudoval gymnázium a poté Právnickou fakultu na Karlově univerzitě v Praze. Ve 26 letech emigroval přes Jugoslávii do USA, kde dostal politický azyl. O šest let později byl zařazen do evidence zájmových osob StB. V USA ještě vystudoval mezinárodní vztahy na Kolumbijské univerzitě v New Yorku.

V USA přispíval do různých médiích, včetně New York Times. Od roku 1988 vedl výzkumný ústav rádia Svobodná Evropa v Mnichově. Po návratu do Čech se v roce 1997 stal ředitelem Politického odboru Kancléře prezidenta republiky Václava Havla.

Nyní je ředitelem New York University in Prague, přispívá svými komentáři do médií typu deník N nebo aktuálně.cz. Svoje politické komentáře ukládá i na svůj web pehe.cz, kde jsou k nalezení i starší články, například z roku 1995. Jiří Pehe také sepsal spoustu děl s politickou tematikou, například Tři tváře anděla, Demokracie bez demokratů nebo Mimořádná událost.

« Back to Glossary Index