Janek Rubeš

Vlastním jménem Jan Rubeš (*24. 12. 1987) v Praze je český investigativní reportér, dokumentarista a moderátor, který se proslavil videi zaměřujícími se na pražské no-go zóny, podvodníky či nepoctivé taxikáře a směnárny.

Vystudoval filmovou Akademii Jindřicha Ondříčka v Písku a následně Univerzitu Tomáše Bati ve Zlíně.

Se svým kamarádem Jindrou Malíkem začal v roce 2006 natáčet virální videa a stál u počátku vzniku internetové televize Stream.cz. Vytvořil například slavný pořad Praha vs. Prachy ve kterém se zaměřil na podvodné taxikáře a dokonce se setkal s člověkem, který čtvrt století nelegálnímu byznysu velí. O této reportáži informoval například i francouzský deník Le Figaro či The Daily Telegraph.

V roce 2018 začal vytvářet pořady pro Seznam.cz. Mezi tyto pořady patří například Jako doma, interaktivní talkshow V centru nebo pořad Honest Guide, ve kterém ukazuje spolu s Honzou Mikulkou divákům nástrahy hlavního města Prahy.

Roku 2016 byl zařazen mezi 30 pod 30 nejtalentovanějších lidí v Česku časopisem Forbes, za svou tvorbu byl také oceněn v 10.ročníku Křišťálové lupy a za investigativní žurnalistiku roku 2018 Novinářskou křepelkou.

Do jeho rodiny patřil Jiří Orten, byl to jeho praprastrýc.

« Back to Glossary Index