Antonín Kratochvíl

Antonín Kratochvíl patří k nejvýznamnějším osobnostem české a světové fotografie. Je držitelem čtyř ocenění World Press Photo, jedním ze zakládajících členů prestižní fotografické agentury Sedm (VII Photo Agency) a jeho fotografie jsou k vidění mimo jiné i Biblotheque Nationale v Paříži. Za celoživotní výsledky ve fotožurnalistice mu byla v roce 2005 udělena cena Lucie.

Narodil se 12. dubna 1947 v Lovosicích v rodině fotografa. Jeho dětství bylo však velmi ovlivněno pronásledováním a perzekucí celé rodiny komunistickým režimem. Z tohoto důvodu roku 1967 ilegálně opustil tehdejší Československo. V roce 1972 úspěšně  zakončil studium fotografie na Gerrit Rietveld Academie v Amsterodamu a odešel do USA, kde o čtyři roky později získal také americké občanství.

Pracoval jako fotograf pro prestižní periodika například The New York Times, Newsweek, Vogue a Roling Stone, ovšem neméně proslulé jsou jeho dokumentární fotografie z míst válečných konfliktů v Bosně, Rwandě, Afgánistánu atd.

Jeho životní příběh byl zachycen v dokumentárním filmu Můj otec Antonín Kratochvíl, vydal několik úspěšných publikací. Kniha Vanishing byla vyhlášena nejlepší knihou roku 2005 v oblasti dokumentární fotografie.

« Back to Glossary Index