Sitcom

Situační komedie z angličtiny zkráceně sitcom je specifický druh komediálního seriálu. Formát situační komedie vznikl v rozhlase ve dvacátých letech 20. století, dnes je typický hlavně v televizi. Charakteristický pro tento žánr je malý počet postav, které se v průběhu moc nevyvíjejí. Jednotlivé díly končí většinou ve statu quo, tedy ve stejném nastavení jako na začátku nebo podobně.

Dalším typickým znakem situační komedie je malý počet prostředí, ve kterých se děj odehrává, většinou ve škole, doma nebo v práci. Tato prostředí simulují běžný život a divák se tak dokáže s dějem více ztotožnit. Důležitým prvkem situační komedie je humor a vtipné dějové zápletky, nevšední místa nebo postavy (vesmír, mimozemšťané) jsou vždy stylizovány do reality všedního dne.

Sitcomy mohou mít také povahu parodie jiných žánrů. Děj se obvykle skládá z vtipných dialogů a točí se nejčastěji kolem malých každodenních problémů a lidských vztahů. Některé sitcomy bývají natáčeny před živým publikem, vtipné scény bývají podkresleny zvuky smějících se diváků. Tento dodatečně přidávaný zvuk se někdy nazývá „laugh track“.

Mezi první televizní sitcomy patří seriály jako I Love Lucy či The Honeymooners. V České republice byl prvním sitcomem seriál Taková normální rodinka.

Pro televizní společnosti jsou sitcomy nejlepší volbou, zejména díky relativně nízkým produkčním nákladům (v řádu jednotek miliónů za jeden díl) a pro oblíbenost u diváků. Existují postupy, jak produkční náklady srazit na úplné minimum, například dekorace jsou zasvícené na celou sérii stejně nebo se natáčí na tři kamery zároveň, z nichž jedna snímá celek a ostatní dvě polocelky jednajících postav, odpadá tak časově náročná příprava rozzáběrování. Z toho plyne, že v sitcomech se obvykle neobjevují detaily, nejsou-li nezbytně nutné. Sitcom je také obvykle scenáristicky připraven tak, že se odehrává jen v interiérech a z toho málokdy více než ve třech až pěti prostředích.

Nejoblíbenější televizní sitcomy (zahraniční): Jak jsem poznal vaši matku, Přátelé, Krok za krokem, Teorie velkého třesku, The IT Crowd, Simpsonovi, Dva a Půl Chlapa, Taková moderní rodinka aj.

České televizní sitcomy: Helena, Comeback, Hospoda.

« Back to Glossary Index