Česká rádia rozezní Modlitba pro Martu

Modlitba pro Martu, neformální hymna sametové revoluce v podání Marty Kubišové, zazní na výročí 17. listopadu ve většině českých rádií ve stejný čas, a to ve výstižných 17:11. Iniciátorem této připomínkové akce je platforma Festival svobody.

Nápad na zařazení Modlitby pro Martu do jednotného vysílacího času rádií po celé ČR pochází od jednoho ze zakladatelů Festivalu svobody Martina Voňka z obecně prospěšné společnosti Opona. Inspirací mu byla píseň Hey Jude, která během zahajovacího ceremoniálu Olympijských her v Londýně zněla napříč britským éterem.

Autoři Modlitby pro Martu Jindřich Brabec a Petr Rada původně píseň složili pro jeden z dílů televizního seriálu Píseň pro Rudolfa III. Do éteru se poprvé dostala 23. srpna 1968, tedy čerstvě po invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Vzhledem k načasování a silnému poselství textu ztělesňovala píseň symbol odporu vůči útlaku národa v době okupace. Už o dva roky později ale došlo vlivem cenzury k jejímu odstranění ze všech alb Marty Kubišové a nadále směla vycházet pouze v zahraničí.

Znovu veřejně zazněla až 21. listopadu 1989, kdy ji Kubišová zazpívala z balkonu Melantrichu před davem na Václavském náměstí, a stala se neodmyslitelnou součástí sametové revoluce.

Do vysílání se iniciativně připojí jak veřejnoprávní, tak soukromá rádia, konkrétně ČRo Radiožurnál, ČRo Dvojka společně se všemi regionálními stanicemi ČRo. Dále pak Rádio Blaník, Evropa 2, Frekvence 1, Expres FM, Rádio Color a Rádio Hey.

Přidat komentář