Top Gear

Top Gear je britský motoristický pořad, vysílaný na stanici BBC2. Pořad na BBC běží již od roku 1977, kdy začínal jako běžný motoristický magazín. Změna nastala v roce 2002, kdy se začala vysílat obnovená verze, za jejíž koncepcí stál producent pořadu Andy Wilman a jeden z moderátorů Jeremy Clarkson.

Nová koncepce se zaměřila spíše na zábavu a odlehčený komentář, než-li na suchopárný výklad o testovaných vozech. Od roku 2003-2015 moderovali pořad Jeremy Clarkson, James May a Richard Hammond, v této době šlo o nejsledovanější motoristický pořad na světě.

Od roku 2016-2018 byl pak pořad uváděn vícečlenným týmem moderátorů, z nichž hlavními byli Matt LeBlanc, Chris Harris a Rory Reid. Na rok 2019 se chystá nové obsazení. V některých zemích existují jeho lokální mutace. V České republice je pořad vysílán na stanici Prima COOL.

Top Gear rovněž vychází jednou měsíčně i v tištěné podobě, jako časopis. Vychází od roku 1993 a existuje v mnoha lokálních mutacích. Časopis je úzce spjat s televizním pořadem a jeho moderátoři do něj pravidelně přispívají. V České republice vychází rovněž jednou měsíčně a je obohacen o články také českých redaktorů. Jeho šéfredaktorem je Petr Horák.

« Back to Glossary Index