Martina Kociánová

Martina Kociánová (nar. 1971) je česká rozhlasová a televizní moderátorka a operní pěvkyně. Vystudovala historii a muzeologii na Slezské univerzitě v Opavě a Lidovou konzervatoř v Ostravě.

Již během studií začala působit jako moderátorka zpravodajství v České televizi. V roce 1994 se stala moderátorkou hlavní zpravodajské relace v televizi Nova a mezi lety 1996 až 2006 moderovala večerní zpravodajství v televizi Prima. V roce 2007 byla moderátorkou živého diskuzního pořadu Vedlejší efekty na ČT24.

Působila také v rozhlase. Nejdříve mezi lety 1996 až 1999 moderovala oblíbené živé vysílání pořadu Odpolední klid Martiny Kociánové na Frekvenci 1, do kterého si zvala význačné osobnosti kulturního života. Později přešla do Českého rozhlasu, kde od roku 2014 moderovala pořad Kupředu do minulosti, ve kterém se dle vlastních slov snažila hledat staré recepty na nové problémy a nové recepty na staré problémy a který ve své době patřil k nejposlouchanějším programům ČRo. Po jeho zrušení založila vlastní internetové rádio Svobodné universum, kde od roku 2018 pokračuje ve vysílání pořadu Kupředu do minulosti, prostřednictvím kterého přináší názory a pohledy na současné dění, které se neobjevují v médiích hlavního proudu. Již první díl jejího vlastního internetového vysílání dosáhl sledovanosti 80 000 posluchačů.

Kromě úspěšné moderátorské činnosti dosáhla Martina Kociánová velkých úspěchů také jako operní pěvkyně. Pravidelně hostuje v českých i zahraničních divadlech, kde zpívá sólové mezzospránové a sopránové role. Vystupovala mimo jiné ve Státní opeře Praha, v hudebním divadle v Karlíně, ztvárnila jednu z hlavních rolí v úspěšném muzikálu Krysař a hostovala i na zahraničních scénách v New Yorku, Los Angeles, Německu, Rakousku a Japonsku. Spolupracuje s mnoha hudebními tělesy. Pravidelně koncertuje s Triem Amadeus, Triem Lyrico či kytaristou Lubomírem Brabcem a harfistkou Kateřinou Englichovou.

Za její uměleckou činnost jí byla v roce 2002 udělena Evropskou unií umění cena Gustava Mahlera.

« Back to Glossary Index