Jiří Kubík

Jiří Kubík (*1972)  je český investigativní novinář a šéfredaktor Seznam Zpráv.

Studoval na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Jeho novinářská kariéra započala v Lidových novinách, kde působil v letech 1991-1994. Poté byl po dobu dvaceti let členem redakce MF DNES, kde později pracoval i jako zástupce šéfredaktora. Necelé dva roky strávil ve vydavatelství Economia. Od roku 2014 působil na pozici zástupce šéfredaktora zpravodajství na portálu Seznam.cz, ze kterého se v roce 2016 vyvinula Televize Seznam, kde Kubík pracoval jako investigativní novinář, momentálně zde zastává funkci šéfredaktora Seznam Zpráv.

Jednou z nejvýraznějších reportáží jeho kariéry byla reportáž s Andrejem Babišem ml. (2018), na které spolupracoval se Sabinou Slonkovou. Společně ho vystopovali ve Švýcarsku, syn českého premiéra v reportáži mluvil o podpisu smlouvy a únosu na Krym. Celá tato kauza vyvolala velký zájem veřejnosti, Kubík a Slonková byli mnohými kritizováni, zároveň tato zjištění vedla k hlasování o vyslovení nedůvěry vládě Andreje Babiše staršího.

Vznikly též dvě knihy. Na první publikaci Tíha olova (2001) pracoval se Sabinou Slonkovou, jedná se o soubor investigativních článků, které nebyly nikde jinde vydané. Druhá kniha nese název Na Hradě a v podhradí (2013), která mapuje cestu České republiky od Havla k Zemanovi.

Je nositelem ocenění Novinářská křepelka za rok 1998 a stal se laureátem Ceny Ferdinanda Peroutky za rok 2000.

« Back to Glossary Index