16. října 2017: Vražda Daphne Caruana Galizii

Před třemi lety zemřela maltská investigativní novinářka Daphne Caruana Galizia. Její vražda, podobně jako vražda Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušírové, byla obrovským šokem a rozpoutala mezinárodní diskusi o svobodě novinářského projevu.

Daphne Caruana Galiza psala o vazbách politiků na mafii, korupci a organizovaném zločinu. Ostře kritizovala maltského premiéra Josepha Muscata, ale i hlavní představitele opozice. Odhalila korupční skandál, ve kterém figuroval premiér, jeho spolupracovníci i vládnoucí rodina Ázerbájdžánu Alijevovi. Na základě obvinění Muscat rezignoval a vyhlásil předčasné volby, ve kterých svůj post těsně obhájil.

Novinářka zemřela 16. října 2017, na následky exploze bomby umístěné v jejím autě a odpaléné přes mobilní telefon. Do vyšetřování vraždy se zapojilo i několik zahraničních odborníků, dosud však není známo, kdo vraždu objednal.

Daphne Caruana Galizaová, podobně jako Ján Kuciak, obdržela po smrti cenu Zlaté Viktorie v kategorii svoboda tisku. Na její práci navázala skupina zahraničních i maltských novinářů publikujících pod názvem The Daphne Project.

Přidat komentář