Letošní ročník soutěže World Press Photo ovládl snímek Japonce Chiby

Nejvýznamnější mezinárodní fotoreportérská soutěž World Press Photo zná své vítěze. Odborná porota ve čtvrtek udělila celkem 44 cen. Fotografií roku se stal snímek Japonce Yasujošiho Chiby zachycující demonstrace v africkém Súdánu. Slavnostní udílení cen 63. ročníku této prestižní soutěže se bohužel kvůli koronavirové pandemii uskutečnit nemohlo. Vítězové se tak o svém úspěchu dozvěděli pouze prostřednictvím internetu. 

Japonský fotograf Chiba na trůně vystřídal svého amerického kolegu z branže Johna Moorea, který soutěž ovládl minulý rok. Porotu letos ze všeho nejvíce zaujal snímek vyfocený během demonstrací v Súdánu, který Chiba pojmenoval jako Přímý hlas. Hlavní tváří vítězné fotografie je mladý muž, který vyčnívá z davu. Ačkoliv lidé kolem něj demonstrují proti vládě, mladík recituje báseň. Chiba fotografii pořídil 19. června loňského roku, kdy v Súdánu navíc došlo k rozsáhlému výpadku proudu. Není tedy divu, že na snímku můžeme vidět početné množství mobilních telefonů, kterými si protestanti při demonstraci svítí.

,,Jednalo se o totální výpadek proudu. Najednou lidé začali nečekaně tleskat a zvedli své mobilní telefony, aby osvětlili mladého muže ve středu, který recitoval báseň. Mezi jeho dechem však všichni ostatní vykřikovali thawru (revoluce v arabštině),“ okomentoval Chiba atmosféru, za které vznikla jeho slavná fotografie. 

Chiba uvedl, že na něj zapůsobil především obličej a hlas mladého muže, ze kterého nemohl spustit oči, a proto tento moment musel zachytit. Japonský fotograf svým snímkem vypráví příběh. Příběh, který není nijak veselý. Kořeny této demonstrace totiž sahají až do roku 2018, kdy v Súdánu došlo k údajnému ztrojnásobení ceny chleba. Postupem času se celá situace vyostřila až natolik, že tamní lidí požadovali ukončení diktátorského režimu Umara-al Bašíra, kterého se nakonec také dočkali. 

Hlavní tváří fotografie je šestnáctiletý Mohamed Yousif 

Hlavním elementem Chibovy vítězné fotografie je mladý Mohamed Yousif, který se v minulém roce podílel na protestních akcích v Súdánu. Holandskému médiu NRC Súdánec Yousif uvedl, že o žádné takové ceně nikdy neslyšel, a proto byl velmi překvapený. 

,,Na fotografii jsem byl upozorněn kamarádem, který v jednu hodinu ráno zrovna procházel Facebook,“ odpověděl Mohamed Yousif na otázku, jak se vůbec o své popularitě dozvěděl. 

Přidat komentář