Reportéři bez hranic: Sever Sýrie se stává informačním vakuem

Mezinárodní nezisková organizace Reportéři bez hranic (RSF) v úterý upozornila na alarmující zpravodajskou situaci v oblasti severovýchodní Sýrie. Podle dostupných informací se většina novinářů krátce po útoku tureckých vzdušných sil na jeden ze zpravodajských konvojů ze 13. října stáhla do bezpečnějších oblastí. RSF proto v úterý vyzvala syrskou i tureckou vládu, aby respektovali práva novinářů na šíření informací a zamezily tak vzniku „informační černé díry“.

„Pokud Turecko a Sýrie nezačnou dělat vše proto, aby zbývajícím novinářům na severu Sýrie nezajistily bezpečí a možnost dělat jejich práci, hrozí, že se země stane informačním vakuem,“ prohlásila Sabrina Bennouiová, vedoucí pobočky RSF na středním východě. „Jakýkoliv útok na novináře je přísně zakázán mezinárodním právem, které zavazuje válčící strany chránit média, humanitární organizace a všechny ostatní civilisty,“ dodala.

Bennouiová tak reagovala na nedávný útok na konvoj novinářů mířících do Ras Al-Ayn, kde se chtěli připojit k protestům proti turecké okupaci. Během tureckého bombardování dva z nich zemřeli a nejméně osm novinářů se vážně zranilo. Většina pracovala jako regionální reportéři pro kurdské tiskové agentury Hawar News a Firat News, syrskou agenturu North press agency, kurdskou televizní stanici Sterk TV a kurdskoirácký kanál Rudaw.

V návaznosti na narůstající nebezpečí vyzvala RSF mediální domy a agentury, aby zapojily všechny prostředky pro zajištění bezpečí pro své pracovníky. Sýrie patří podle světového žebříčku svobody tisku vytvořeného v roce 2019 právě RSF na 174. místo z celkových 180. Turecko obsadilo 157. příčku.

Přidat komentář