Vraždu redaktora The Washington Post mají potvrdit sami Saúdové

Podle informací Cable News Network (CNN) Saúdská Arábie brzy oficiálně oznámí vraždu novináře Chášakdžího, ke které mělo dojít na jejich konzulátu v Turecku. Od začátku případu Turci obviňovali Saúdy ze zabití redaktora The Washington Post na základě nahrávky z jeho chytrých hodinek. Saúdská Arábie vinu odmítala, proto povolila vyšetřování tureckých policistů na svém konzulátu v Istanbulu. Do případu zasahuje také americký prezident Donald Trump, který mluvil s králem Saúdské Arábie, nebo ministr zahraničí Mike Pompeo, jenž rodnou zemi zavražděného novináře navštívil osobně. 

Případ zmizení saúdskoarabského opozičního novináře Džamála Chášakdžího by mohl získat jasnější obrysy. Informuje o tom americká televizní společnost CNN s odvoláním na dva nejmenované zdroje. Rijád údajně připravuje oznámení, ve kterém potvrdí vraždu pohřešovaného novináře. Toho od 2. října nikdo neviděl. Velmi pravděpodobně tak zemřel při výslechu na saúdskoarabském konzulátu v Turecku, kam si přišel vyřídit dokumenty potřebné ke svatbě. Podle tureckých médií měl ohavný čin velmi brutální průběh a Chášakdžího tělo vrazi nakonec rozřezali.

Případ vyvolal mezinárodní ohlas. Turecko od začátku tvrdilo, že Chášakdžího zabili agenti Saúdské Arábie. V sobotu pak turecký list Daily Sabah zveřejnil informaci, že jako důkaz k usvědčení z vraždy by měla sloužit nahrávka z novinářových hodinek Apple Watch, která se Turkům podařila získat. „Ta nahrávka osvětluje, co se Džamálovi stalo, když vstoupil dovnitř. Je slyšet jeho hlas a hlasy arabsky hovořících mužů. To, jak byl vyslýchán, mučen a pak zavražděn,” prozradil neznámý zdroj listu The Washington Post, pro který publikoval sám Chášakdží.

Saúdská Arábie vinu rezolutně odmítala, konkrétní informace o osudu Chášakdžího však neposkytla. To by se mělo brzy změnit, zpráva se však podle informací CNN teprve připravuje. Saúdové nicméně v pondělí dovolili tureckým policistům vstoupit na jejich konzulát, aby společně zjišťovali další okolnosti novinářova zmizení. Vyšetřovací tým z konzulátu získal například vzorky půdy či kovové dveře. Jeho práce zde skončila dnes ráno. Vyšetřovatelé se následně budou zaobírat důkazy v soukromé rezidenci saúdskoarabského konzula. Oznámilo to turecké ministerstvo zahraničí.

I kvůli Chášakdžího působení v redakci The Washington Post se do případu vnořili významní zástupci americké politiky. Například prezident Donald Trump a šéf americké diplomacie Mike Pompeo. Trump v pondělí telefonoval se saúdskoarabským králem Salmánem, který údajně neví, co se s novinářem stalo. Trump varoval Saúdy před tvrdými tresty, dodávku zbraní do této země však nezastaví. Osobně se Salmánem dnes hovořil právě Pompeo, proběhlo i setkání s korunním princem Mohammedem bin Salmánem. Obě tyto schůzky trvaly jen několik desítek minut, americký ministr zahraničí ocenil zejména snahu krále o pomoc ve vyšetřování a transparentnost. Konkrétní závěry obou schůzek však Pompeo neuvedl.

 

Přidat komentář