Ruské volby v hledáčku českých médií

Ruské volby Blesk

O víkendu se média zaplnila zprávami o volbě ruského prezidenta, jímž se podle očekávání stal opět Vladimir Putin. Při porovnání sdílených informací se ale články na Seznam Zprávách či Aktuálně.cz od těch na Sputniku a Aeronetu lišily.

Na všech zpravodajských webech se bez výjimky opakovala tvrzení, že volby bezpochyby vyhraje dosavadní prezident Putin. Odhady se pohybovaly okolo 70 %, což se v neděli potvrdilo. Část serverů také spustila volební speciály v podobě on-line přenosů. Mimo jiné například Seznam Zprávy a Sputnik.

Články, které se na těchto dvou webech živě aktualizovaly, byly ale v některých bodech značně odlišné. Seznam například sdílel informaci, že se před ruským konzulátem na Ukrajině shromáždila skupina aktivistů, která zde neumožnila hlasování na protest proti volbám na neoprávněně anektovaném území Krymu. Sputnik informoval, že byly na Ukrajině zaznamenány „pokusy o provokace“, spolu s fotkou zablokovaného velvyslanectví v Kyjevě.

Naopak o četných podvodech při volbách, které spolu s video důkazy sdílely Aktuálně.cz a Seznam, se server Parlamentní listy zmínil pouze v krátkém odstavci v jednom ze svých článků. Čtenáři se ale mohli dozvědět o tom, že některé státní instituce a podniky nutily voliče hlasovat pod pohrůžkou sankcí. Agentura TASS (ruská státní zpravodajská agentura) navzdory tomu v neděli večer informovala, že volební komise nezaznamenala porušení volebních pravidel, které by výsledek hlasování jakkoli ovlivnilo.

Na Sputniku se objevilo mnoho fotek z ruských ambasád po celém světě, kde se na konzulátech stály fronty. Přidal také momentky, kdy volební komise navštívila ruské občany v jejich domovech, protože se k volbám nemohli dostavit sami. Sdílel i informaci o stoprocentní volební účasti ve vesmíru, kde odvolil jeden ruský kosmonaut.

Přidat komentář