Svoboda tisku na turecký způsob

turecko demonstraceDvě rány uštědřila v krátké době turecká vláda svobodě tisku a projevu. Země, která se opakovaně snaží o vstup do EU, převzala kontrolu nad opozičními médii kritizujícími politiku prezidenta Erdogana.

Události se daly do pohybu poté, co v pátečním stání soud nařídil státní kontrolu nad největším tureckým deníkem Zaman. Ta má spočívat v ustanovení správců, kteří mají zastoupit vedení novin po dobu vyšetřování chodu média. Turecký soud se totiž domnívá, že opoziční názory deníku měly vést ke svržení vlády a státnímu převratu v zemi.

Podle agentury Reuters je akce součástí boje proti příznivcům Fethullaha Gülena. Tento turecký duchovní, jenž nyní žije v exilu v USA, je jedním z největších odpůrců Erdoganovy vlády. V minulosti kritizoval například zásah proti demonstrantům v parku Gezi nebo tureckou válečnou politiku v Sýrii. Své názory pak v Turecku šíří právě například pomocí deníku Zaman, s kterým je on i jím inspirované hnutí Hizmet spjato.

Poté, co se informace o převzetí Zamanu nařízeným správcem dostala mezi veřejnost, se před budovou redakce sešly stovky demonstrantů, které policie rozehnala slzným plynem a střelbou gumových projektilů. Ještě před příchodem úředníků do budovy však redaktoři stihli k tisku připravit sobotní číslo Zamanu, ve kterém vyjádřili své znepokojení a uvedli, že turecký tisk zažívá  „nejčernější dny své historie“. Nástup nového vedení do periodika se projevil již v pondělním vydání, které chválilo kroky současné vlády.

Ze stejných důvodů, jako u novin Zaman, začalo vyšetřování další mediální společnosti, tiskové agentury Cihan. Ta patří do stejného vydavatelského domu  Feza Gazetecilik. Agentura informaci uvedla v pondělí večer na svém webu společně s tím, že i u ní byl ustanovený správce pro řízení.

Na celou situaci reagovala například organizace Amnesty International nebo francouzský ministr zahraničí Jean-Marc Ayrault. Ten označil celý akt za nepřijatelný a nařkl Turecko, že tím míří proti základním evropským hodnotám.

Přidat komentář